ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ SNOOKER: ΤΟ ΣΗΚΩΣΕ Ο RONNIE

Betfair World Snooker Championship

Για 5η φορά στην πλούσια καριέρα του ο Ronnie O’Sullivan στέφθηκε νικητής στο Crucible Theatre, καθώς κέρδισε με 18-12 τον Barry Hawkins. Έτσι υπερασπίστηκε με τον καλύτερο τρόπο τον δικό του τίτλο του Παγκόσμιου Πρωταθλητή, ενώ παράλληλα έδειξε πως παρά την πολύμηνη αποχή του η αγωνιστική του κατάσταση βρίσκεται σε άριστο επίπεδο. Ο Hawkins, από την άλλη, στον πρώτο του τελικό σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, στάθηκε αξιοπρεπώς απέναντι σε έναν πολύ ανώτερό του αντίπαλο. Χαρακτηριστική της διαφοράς μεγεθών των δύο αθλητών είναι η απάντηση που έδωσε (πριν το ματς) ο 7 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Stephen Hendry στην ερώτηση «Πόσες πιθανότητες έχει ο Hawkins να κερδίσει τον O’Sullivan;» όπου απάντησε «Καμία».
Το παιχνίδι παίχτηκε για δύο μέρες –όπως γίνεται πάντα άλλωστε-. Την πρώτη μέρα ο Hawkins άρχισε αρκετά καλά και μάλιστα προηγήθηκε με 3-2. Αυτή ήταν και η μόνη φορά σε όλο το τουρνουά που ο Ronnie βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά αυτό δεν φαινόταν να τον αγχώνει ιδιαίτερα. Αυτό όμως κράτησε για πολύ λίγο αφού ο O’Sullivan με πολύ καλό παίξιμο και αρκετά century breaks (μάλιστα έκανε ρεκόρ centuries σε τελικό στο Crucible, με 6 συνολικά, και ρεκόρ centuries γενικότερα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, με 131 συνολικά. Επίσης, μαζί με τον Hawkins ισοφάρισαν το συνολικό ρεκόρ των centuries σε τελικό του Crucible καθώς μαζί έκαναν 8), έκλεισε την μέρα στο +3 προηγούμενος με 10-7 frames. Άλλο ένα +3 σημείωσε και την δεύτερη μέρα και έτσι ήρθε τελικά η σχετικά άνετη νίκη με 18-12.
Όσο για τον Barry Hawkins, πρέπει να σταθούμε στο πολύ καλό τουρνουά που έκανε και στις μεγάλες νίκες που πέτυχε (ειδικά με το Νο1 στην κατάταξη Selby) για να φτάσει ως τον τελικό. «Είναι απίστευτος (…) Έδωσα τα δυνατά μου αλλά έκανα λίγο περισσότερα λάθη από τον Ronnie και δεν επιτρέπεται να το κάνεις αυτό εναντίον του. Είναι ντροπή που έχασα αλλά ο Ronnie είναι με διαφορά ο καλύτερος παίκτης του κόσμου» δήλωσε. «Ήταν ο παίκτης που με πίεσε περισσότερο απ’όλους» είπε για αυτόν ο O’Sullivan, αφού πρώτα τόνισε πόσο καλός παίχτης είναι και του έδωσε τα συγχαρητήριά του, ενώ για τον αγώνα είπε: «Ήταν ένας εξαιρετικός τελικός και μόνο καλό ήταν το να είμαι μέρος του». Τέλος, σε ερώτηση για το μέλλον του, ενώ πριν μερικές μέρες είπε ότι θα αποσυρθεί, τώρα φάνηκε λιγότερο κατηγορηματικός και άφησε ένα παραθυράκι ανοιχτό.
Και κάπως έτσι, με αυτές τις ελπιδοφόρες δηλώσεις έκλεισε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του snooker.