Το ταξιδι σταματησε στη Βαρκελωνη

Η φετινή σεζόν στην Euroleague έλαβε τέλος για τον Παναθηναϊκό μετά την ήττα του στη Βαρκελώνη με σκορ 64-53. Την προηγούμενη Πέμπτη όλοι έλεγαν πως ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να παίξει χειρότερα απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Δυστυχώς, αυτό δεν ήταν αλήθεια και αποδείχτηκε στο παρκέ του Palau Blaugrana, όπου ο Παναθηναϊκός ήταν καλός αμυντικά μόνο στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ επιθετικά ήταν τραγικός. Όμως ακόμη κι αν το τέλος ήταν άδοξο, η αλήθεια είναι πως ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε τους γηπεδούχους περισσότερο από  από οποιονδήποτε την φετινή σεζόν και έδειξε πως τελικά είναι «τρωτοί», όπως κάθε άλλη ομάδα της διοργάνωσης.

Πολλοί ισχυρίζονται πως οι αριθμοί δεν λένε πάντα την αλήθεια. Η ρήση αυτή δεν επιβεβαιώνεται, τουλάχιστον σε αυτή την αναμέτρηση. Μια απλή ματιά στα στατιστικά καταδεικνύει τη μορφή του αγώνα. Η Μπαρτσελόνα κυριάρχησε στα ριμπάουντ (43-26) και επέβαλε απόλυτα το ρυθμό της. Γίνεται εύκολα αντιληπτό πως όταν μια ομάδα του επιπέδου των Blaugrana έχει 17 περισσότερες επιθέσεις, είναι σχεδόν αδύνατο να μην κερδίσει. Ακόμη περισσότερο από τη στιγμή που πήρε 19 επιθετικά ριμπάουντ, έχοντας συνεχώς δεύτερες επιθέσεις. Η μόνη «σωτηρία» θα ήταν τα πολύ υψηλά ποσοστά στην επίθεση, τα οποία δεν ήρθαν ποτέ.

Αμυντικά ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δυο πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο η περιφερειακή άμυνα δεν ήταν καλή, δεν δόθηκε προσοχή στις αλλαγές των μαρκαρισμάτων, ενώ οι πράσινοι επέτρεψαν πολλά αφύλακτα σουτ, που στην πλειοψηφία τους ήταν εύστοχα. Κάπως έτσι ήρθαν οι 44 πόντοι παθητικό του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η άμυνα ήταν για σεμινάριο, παρόλο που και πάλι δεν υπήρχε ο έλεγχος των ριμπάουντ. Σε αυτό βοήθησε και η αστοχία των γηπεδούχων. Με όλα αυτά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περιορίσει την Μπαρτσελόνα στους 21 πόντους σε 20 λεπτά αγώνα.

Για να εκμεταλλευτεί μια ομάδα μια τόσο καλή άμυνα, πρέπει να είναι στοιχειωδώς καλή στην επίθεση. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και οι 53 πόντοι το αποδεικνύουν περίτρανα. Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε για άλλη μια φορά τα φάουλ που χρεώθηκαν σχετικά γρήγορα οι ψηλοί της Μπαρτσελόνα και επέμεινε στο περιφερειακό σουτ. Το ποσοστό όμως από τη γραμμή των 6.75 ήταν… για κλάματα και με 1/16 τρίποντα οι πράσινοι έσπασαν τα καλάθια. Με ένα στοιχειωδώς καλό ποσοστό, ίσως τώρα να μιλάγαμε με διαφορετικά δεδομένα. Ανεξαρτήτως όμως του ποσοστού, με εξαίρεση τον Stephan Lasme κανείς άλλος «πράσινος» δεν βρέθηκε σε καλή μέρα σε αυτή τη μεριά του παρκέ.

Ο Παναθηναϊκός δυσκόλεψε τρομερά την Μπαρτσελόνα σε όλη τη σειρά, έκανε μεγάλες εμφανίσεις, έφτασε κοντά, όμως τελικά δεν κατάφερε να πάρει το εισιτήριο για το Λονδίνο. Παρ’ όλα αυτά, η φετινή του παρουσία ήταν επιτυχημένη. Η απόδοσή του κόντρα σε μια τόσο ποιοτική ομάδα κατέστησε σαφές πόσο σημαντικές ήταν οι ήττες του στον δεύτερο γύρο της διοργάνωσης, που στέρησαν ένα καλύτερο πλασάρισμα. Σε κάθε περίπτωση, οι εμπειρίες που αποκόμισαν οι νέοι σε ηλικία παίκτες του ήταν σημαντικές και θα φανούν χρήσιμες στο μέλλον.

Υ.Γ. Όταν κάποιος σηκώνει κεφάλι ή γίνεται αυθάδης απέναντι στην Euroleague, η τιμωρία είναι ο Luigi Lamonica. Ο Ιταλός διαιτητής φρόντισε και πάλι να κάνει το κομμάτι του, χρεώνοντας με τρια φάουλ τον Διαμαντίδη στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Άξιος ο μισθός του.