Καταφερε να χασει

Σε ένα άκρως συναρπαστικό αγώνα για τα προημιτελικά της Euroleague, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε –στην τελευταία φάση- από την Αναντολού Εφές με 74-73 στην Τουρκία. Λίγο η αφάνεια του Βασίλη Σπανούλη (ο οποίος γενικότερα έχει πέσει στα προημιτελικά), λίγο η κυριαρχία των Τούρκων στα ριμπάουντς (44-31) και λίγο η ατυχία, οδήγησαν τη σειρά στο 2-2. Πλέον, την Παρασκευή στο Σ.Ε.Φ., οι ερυθρόλευκοι θα έχουν και την τελευταία τους ευκαιρία για να προκριθούν στο Final-4 του Λονδίνου. Έχασε μεν δυο φορές από την Εφές αλλά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μας έχει δείξει τη δυναμική της και ειδικά στην έδρα της είναι το απόλυτο φαβορί, αρκεί να βγει στο παρκέ σοβαρή.
Στο αγωνιστικό σκέλος τώρα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά το ματς και με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, τελείωσε την πρώτη περίοδο στο +8 (12-20). Αυτή ήταν και η μόνη περίοδος στην οποία οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι από την Αναντολού. Από’κει και ύστερα, οι Τούρκοι άρχιζαν να μαζεύουν λίγο λίγο τη διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο μάζεψε μόλις 2 πόντους και έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο 38-44. Αυτό κυρίως οφειλόταν στην φοβερή ευστοχία των Πειραιωτών πίσω από την γραμμή των 6,75 καθώς στο πρώτο μισό είχαν 9/15 στα τρίποντα.
Στην τρίτη περίοδο η Εφές μπήκε ακόμα πιο δυνατά, έκανε πάρτι στα ριμπάουντς και έτσι μάζεψε ακόμα 4 πόντους με την διαφορά, 10 λεπτά πριν το τέλος, να είναι μόλις στο +2 για τον Ολυμπιακό (56-58). Τα τρίποντα δεν έμπαιναν πια (1/9 είχαν οι Πειραιώτες στο δεύτερο ημίχρονο) και οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 62-58 περίπου 8 λεπτά πριν την λήξη. Παρόλα αυτά βρήκαν κάποιες λύσεις, κυρίως με τον Χάινς που βοηθούσε σε άμυνα κι επίθεση, και γύρω στο 1:30 πριν το τελικό σφύριγμα βρέθηκαν μπροστά με 66-73. Κάπου εκεί ήρθε το μπλακάουτ. Οι Τούρκοι με ένα απίθανο σερί 8-0 έκλεψαν τη νίκη -από τον ανήμπορο να αντιδράσει Ολυμπιακό- την τελευταία κυριολεκτικά στιγμή. Πλέον, μένει μια εβδομάδα για να δούμε αν θα κλέψουν και την πρόκριση.
Τέλος, από τους παίχτες ξεχώρισαν οι Λο (15π), Παπανικολάου (ουσιαστικά στο πρώτο μισό -14π, 7ρ), Χάινς (11π, 5ρ, 4τ) και Σλούκας (10π) ενώ σχετικά καλός ήταν και ο Πρίντεζης (9π, 4ασ).