Η δικη του καρδια δεν χρειαζεται καρδιολογο

Σε άλλο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι (είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει στα τελευταία ματς), ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής και νίκησε με 65-63 την Μπαρτσελόνα στο κατάμεστο Ο.Α.Κ.Α. και έκανε το 2-1 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Πλέον, αύριο στο τέταρτο παιχνίδι της σειράς, η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη μένει να βγάλει για ακόμη μια φορά το πάθος των τελευταίων αγώνων και να σφραγίσει το εισιτήριο για το Final-4 του Λονδίνου. Δεν θα’ναι εύκολο πράγμα, και αυτό μας το έδειξαν οι Καταλανοί χτες, αλλά το τριφύλλι μπορεί να τα καταφέρει. Από’κει και πέρα όλα μπορούν να συμβούν.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τους πράσινους, οι οποίοι κυριάρχησαν σε άμυνα κι επίθεση και έτσι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ (20-10). Στην δεύτερη περίοδο η Μπαρτσελόνα ανέβασε στροφές, βρήκε λύσεις με μπροστάριδες τον Ναβάρο και τον Γιασικεβίτσιους και με επιμέρους σκορ 18-19 πήγε στο ημίχρονο στο -9 (38-29).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή και τελικά την πέτυχαν αφού το έκλεισαν προπορευόμενοι με 50-51. Η ζώνη που εφάρμοσε ο Πασκουάλ δεν βρήκε απάντηση από τους πράσινους και 10 λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα η κατάσταση άρχισε να δυσκολεύει. Στη τελευταία περίοδο η Μπαρτσελόνα έφτασε την διαφορά έως και στο +5 (50-55), με τον Τόμιτς να κάνει μεγάλη ζημιά (12π, 6/6, 9ρ). Κάπου εκεί μίλησαν ο Γκιστ με τον Διαμαντίδη και, συνεπικουρούμενοι και από τους υπόλοιπους, κατάφεραν να κερδίσουν το παιχνίδι –αφού πρώτα έστειλαν πολύ κόσμο από καρδιακά.
Από τους παίκτες , πολύ καλός ήταν ο Μπράμος (14π), ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ενώ καθοριστικός ήταν, για άλλη μια φορά, ο Διαμαντίδης (12π) την στιγμή που η μπάλα έκαιγε. Σημαντική βοήθεια έδωσαν και οι ψηλοί της ομάδας με τον Λάσμε (11π, 8ρ) να’χει και μια καθοριστική τάπα στα τελευταία δευτερόλεπτα πάνω στον Ναβάρο, τον Γκιστ (9π, 4ρ) να πετυχαίνει κρίσιμους πόντους στην τελευταία περίοδο ενώ ο Σχορτσιανίτης έκανε λίγο απ’όλα. Παρομοίως και ο Ούκιτς από τους κοντούς. Τέλος, άξιος συγχαρητηρίων είναι και ο κόσμος του τριφυλλιού.